By Michał | Published | No Comments
Trzeba powiedzieć wprost, że pozytywne nastawienie Burmistrza Miasta Czarnej Białostockiej, Pana Jacka Chrulskiego dla organizacji Przejścia Smoka oraz patronat – w tym przez wskazanie miejsca, które może przytulić naszą bazę były kluczowe dla ostatecznej lokalizacji zawodów. Jesteśmy wdzięczni za możliwość organizacji zawodów w tym fantastycznym mieście, zlokalizowanym wśród lasów Puszczy Knyszyńskiej.
Przy okazji przyjazdu na zawody nie zapomnijcie zarezerwować czasu na spacer po mieście i okolicach. Jeśli nie poprowadzi Was tam wybrany wariant na zawodach, warto wybrać się nad zalew wodny Czapielówka. Wyjątkowy dla okolicy miasta jest również Szlak Rękodzieła Ludowego Podlasia, powstały w 1994 roku w celu ochrony i udostępnienia turystom najciekawszych miejsc związanych z twórczością ludową. Na szlaku, który przebiega przez Czarną Wieś Kościelną znajdują się pracownie kowalstwa, garncarstwa, łyżkarstwa czy tkackie.
Okolice miasta mają też miejsca nadal tajemnicze. Obserwując na mapie czy wizualizacji rzeźby terenu obszar dawnych zakładów przemysłowych Agromet i Agroma niełatwo oprzeć się wrażeniu, że musiało tam się produkować więcej, niż tylko pralki, lodówki czy maszyny rolnicze. Teren Agrometu to teraz Specjalna Strefa Ekonomiczna w znacznej części zajęta przez nowoczesny przemysł, natomiast z tego co znalazłem Agroma to teren prywatny – a szkoda, bo widoczne na mapach rozjazdy nasypów kolejowych i otoczone wałami budynki były fantastycznym terenem dla zawodów na orientację.