Skip to content

O Rajdzie

XIV edycja!

Rajd Przejście Smoka organizowany był przez Klub Imprez na Orientację STOWARZYSZE od czasów zamierzchłych, w zasadzie Przejście było pierwsze, a Klub dopiero później. W tym czasie Rajd wielokrotnie wchodził w skład ogólnopolskich Pucharów Imprez na Orientację, a powracający Uczestnicy pokazują, że jest wydarzeniem lubianym.

Rok 2019 był rewolucją, w pulę tras weszły sportowo-wytrzymałościowe zawody długodystansowe, a sam Rajd został włączony w Puchar Polski Maratonów na Orientację, stanowiąc z tego co wiemy pierwsze zawody jednocześnie zaliczane do Pucharów MnO PTTK oraz PMnO.

Rok 2020 to kolejna rewolucja – niestety mniej szczęśliwa. Zmiany wywołane sytuacją związaną z pandemią ostatecznie doprowadziły do odwołania Rajdu.

Rok 2021 to kolejna – udana próba organizacji zawodów na terenie planowanym na rok 2020 – czyli w Puszczy Iłżeckiej. Na naszych trasach uczestnicy mogli wybrać pomiędzy rywalizacją w Pucharze PTTK jak i w Pucharze Maratonów PMnO! Oczywiście zapomnieliśmy również o osobach początkujących i po prostu ciekawych – były też trasy rekreacyjne i krajoznawcze.

Można by pomyśleć, że wystarczy tych rewolucji, ale życie pokazało że jednak jest inaczej. Rok 2022 to gigantyczna zmiana formalna – rajd opuścił długoletni dom – Oddział Międzyuczelniany PTTK i wypłynął na burzliwe wody samodzielności. Od tego roku oficjalnym organizatorem został nowo uformowany Klub Sportowy Hała – będący kolebką innego znanego cyklu zawodów na orientację – Rajdów HAŁA.

Zmiany raczej nie wyszły na złe jakości zawodów, ponieważ kolejna edycja, mimo, że trzynasta, została nominowana do roli Mistrzostw Polski. Z satysfakcją uważamy, że spełniliśmy pokładane w nas nadzieje z nawiązką, zapewniając najlepszym zawodnikom w kraju rywalizację na wysokim poziomie! 

Aktualna edycja wróciła w bliższe okolice Warszawy. Lasy inne nieco niż na Podlasiu, tereny łagodniejsze ale to nie znaczy, że na trasie będzie nudno, co to to nie! Można spodziewać się historycznej mikrorzeźby terenu będącej śladem po licznym w tych lasach konfliktach zbrojnych choćby w 20 wieku. Można spodziewać się mokradełek, lasów o bardzo różnej przebieżności i innych niespodzianek.

Zapraszamy do udziału!

Organizatorzy