Skip to content

XIII Ogólnopolski Rajd na Orientację
MISTRZOSTWA POLSKI W MARATONACH NA ORIENTACJĘ

Przejście Smoka

29.09 – 1.10 2023 r.
CZARNA BIAŁOSTOCKA

O Rajdzie

XIII edycja!

Przez jedenaście lat Rajd Przejście Smoka organizowany był przez Klub Imprez na Orientację STOWARZYSZE od czasów zamierzchłych, w zasadzie Przejście było pierwsze, a Klub dopiero później. W tym czasie Rajd wielokrotnie wchodził w skład ogólnopolskich Pucharów Imprez na Orientację, a powracający Uczestnicy pokazują, że jest wydarzeniem lubianym.

Rok 2019 był rewolucją, w pulę tras weszły sportowo-wytrzymałościowe zawody długodystansowe, a sam Rajd został włączony w Puchar Polski Maratonów na Orientację, stanowiąc z tego co wiemy pierwsze zawody jednocześnie zaliczane do Pucharów MnO PTTK oraz PMnO.

Rok 2020 to kolejna rewolucja – niestety mniej szczęśliwa. Zmiany wywołane sytuacją związaną z pandemią ostatecznie doprowadziły do odwołania Rajdu.

Rok 2021 to kolejna – udana próba organizacji zawodów na terenie planowanym na rok 2020 – czyli w Puszczy Iłżeckiej. Na naszych trasach uczestnicy mogli wybrać pomiędzy rywalizacją w Pucharze PTTK jak i w Pucharze Maratonów PMnO! Oczywiście zapomnieliśmy również o osobach początkujących i po prostu ciekawych – były też trasy rekreacyjne i krajoznawcze.

Można by pomyśleć, że wystarczy tych rewolucji, ale życie pokazało że jednak jest inaczej. Rok 2022 to gigantyczna zmiana formalna – rajd ouścił długoletni dom – Oddział Międzyuczelniany PTTK i wypłynął na burzliwe wody samodzielności. Od tego roku oficjalnym organizatorem został nowo uformowany Klub Sportowy Hała – będący kolebką innego znanego cyklu zawodów na orientację – Rajdów HAŁA.

Zmiany raczej nie wyszły na złe jakości zawodów, ponieważ kolejna edycja, mimo, że trzynasta, została nominowana do roli Mistrzostw Polski. Planujemy spełnić pokładane w nas nadzieje z nawiązką, zapewniając najlepszym zawodnikom w kraju rywalizację na wysokim poziomie! Większa niż w ubiegłym roku uwaga zostanie też przyłożona do organizacji trasy rekreacyjnej – dedykowanej osobom z małym bądź żadnym doświadczeniem w chodzeniu z mapą.

Zapraszamy do udziału!

Organizatorzy