Skip to content

XIII Ogólnopolski Rajd na Orientację
MISTRZOSTWA POLSKI W MARATONACH NA ORIENTACJĘ

Przejście Smoka

29.09 – 1.10 2023 r.
CZARNA BIAŁOSTOCKA

Poradnik dla początkujących

Co prawda najbardziej wymagające trasy naszego Rajdu są dedykowane wytrawnym znawcom orientacji w terenie, nie zapominamy o osobach, które nigdy wcześniej nie brały udziału w podobnej zabawie. Jeśli czujecie się silni formą i gotowi na wyzwanie, zapraszamy Was na trasy dłuższe, jeśli macie chęć pospacerować po lesie samemu lub z rodziną – specjalnie dla Was przygotowaliśmy kategorię Rekreacyjną.

Na wszystkich trasach podstawowa zasada jest ta sama – na starcie otrzymujecie mapę, na której zaznaczone są kolorowymi okręgami miejsca charakterystyczne, w których dodatkowo zawiesiliśmy specjalne znaczniki, nazywane lampionami. Wasze zadanie to je odnaleźć, potwierdzić ten fakt na karcie startowej i oczywiście dotrzeć z nią na metę. Naszym zadaniem jest Wam to urozmaicić, a jak to robimy, zależy od trasy.

Na trasach długodystansowych wyzwaniem jest odległość, jaką trzeba pokonać i konieczność samodzielnego zaplanowanie drogi, jaką pokonacie dystans między kolejnymi punktami. Na trasiach rowerowych oraz TP25 o zwycięstwie decyduje czas. Na trasach czasowych (TP8h i TP3h) o zwycięstwie decyduje ilość punktów znalezionych w zadanym czasie, więc dochodzi konieczność rozplanowania trasy w oparciu o swoje możliwości. Punkty na tych trasach oznaczane są trójwymiarowymi lampionami, których wygląd jest międzynarodowym standardem. Do potwierdzania punktów służą tradycyjne “dziurkacze” czyli perforatory lub bardziej współcześnie systemy elektroniczne.

Osoby chętne pierwszy raz zakosztować takiej formy rozrywki zapraszamy na trasę TP25 w sobotę, albo na niedzielną trasę trzygodzinną. Warto pamiętać, że na tych trasach limity czasowe pozwalają pokonać dystans bez biegania!

Na trasie rekreacyjnej przygotujemy dla Was kilka etapów, na których będzie możliwość zapoznania się z różnymi rodzajami zawodów na orientację. Można będzie wybrać się na wszystkie, albo tylko na wybrane. Część z etapów będzie przygotowana tak, aby możliwe było ich przejście nawet po zakończeniu zawodów, na własną rękę. Na tą chwilę planujemy trzy takie etapy:

  1. Marsz na Orientację: na takiej trasie Uczestnik na pokonanie trasy dostaje limit czasu, który może wykorzystać dowolnie i bezkarnie i który pozwala pokonać cały dystans spokojnym marszem. Utrudnieniem jest to, że mapa może być w różny sposób zmodyfikowana – w stopniu zależnym od trudności danej trasy. Może brakować na niej fragmentów, może być pocięta i poobracana, często też składa się z wycinków różnego rodzaju map. Punkty w terenie oznaczone są płaskimi kartkami A4, jak na zdjęciu z dowiązaną kredką, którą przepisuje się na kartę startową umieszczony na lampionie kod. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że w terenie takich lampionów może być więcej, niektóre umieszczone tylko po to, by uczestników zmylić. Umiejętność trafnego wyboru prawidłowego to ważna część sukcesu! Ale to dotyczy głównie kategorii zaawansowanych. Marsze na orientacje przypominają harcerskie podchody, a organizowane są zwykle przez koła i kluby PTTK.
  2. Turystyczno-Rekreacyjna Impreza na Orientację czyli TRInO: trasy tego typu znane są również pod nazwą krajoznawczych. Przygotowane są w sposób, który pozwala na ich “zaliczanie” w dowolnym momencie. Jest to możliwe, ponieważ rolę punktów kontrolnych pełnią elementy stałe – często ciekawe budynki, zabytki czy pomniki. Gotowe trasy zebrane są w internecie na stronie trino.pttk.pl, tam możliwe jest również przesłanie wyników – dzięki czemu zostajemy umieszczeni na liście osób, które daną trasę ukończyły. 
  3. Bieg na Orientację: jest to najpopularniejsza na świecie forma zawodów na orientację, reprezentowana jako sport przez międzynarodową federację IOF. Zadaniem uczestników jest pokonanie trasy, wyznaczonej na bardzo specyficznej i precyzyjnej mapie w jak najkrótszym czasie. Aby osiągać sukcesy nie wystarczy, jak w zwykłych biegach, mieć odpowiednio dobrą kondycję, gdyż umiejętności sprawnego czytania mapy, orientacji w terenie i do tego robienia tego w czasie szybkiego biegu są kluczowe i decydują o wyniku w równie dużym, jak nie większym stopniu niż “mocna łydka”. Na zawodach wykorzystamy infrastrukturę Zielonego Punktu Kontrolnego – stałej trasy do biegów na orientację przygotowaną przez Nadleśnictwo Czarna Białostocka.

Co należy zrobić aby wziąć udział? Najważniejsze to chcieć! W drugiej kolejności warto się zgłosić. Na trasy sportowe zgłoszenie jest niezbędne, ponieważ mapy drukujemy w profesjonalnej drukarnii w niezbędnej liczbie i choć zawsze jest pewien zapas, to może on się wyczerpać szybko. Do zgłoszeń wykorzystujemy system przygotowany na stronie Pucharu Polski w Maratonach na Orientację (pmno.pl).

Na trasy rekreacyjne mapy będziemy mogli dodrukowywać na bieżąco, ale bardzo ułatwicie nam zadanie wcześniej wypełniając formularz TUTAJ

Więcej szczegółowych informacji o tym, jak wygląda start w różnych odmianach zawodów na orientację można znaleźć w internecie. 

Bardzo dobre opisy zawodów można znaleźć na przykład:

Wykorzystane na stronie zdjęcia pochodzą z serwisu Wikipedia.org.