Skip to content

XIII Ogólnopolski Rajd na Orientację
MISTRZOSTWA POLSKI W MARATONACH NA ORIENTACJĘ

Przejście Smoka

29.09 – 1.10 2023 r.
CZERWONY BÓR  -> PRZENIESIONY DO ???

Poradnik dla początkujących

Co prawda najbardziej wymagające trasy naszego Rajdu są dedykowane wytrawnym znawcom orientacji w terenie, nie zapominamy o osobach, które nigdy wcześniej nie brały udziału w podobnej zabawie. Jeśli czujecie się silni formą i gotowi na wyzwanie, zapraszamy Was na trasy dłuższe, jeśli macie chęć pospacerować po lesie samemu lub z rodziną – czekają trasy turystyczne dla początkujących (kategoria TP).

Na wszystkich trasach podstawowa zasada jest ta sama – na starcie otrzymujecie mapę, na której zaznaczone są kolorowymi okręgami miejsca charakterystyczne, w których dodatkowo zawiesiliśmy specjalne znaczniki, nazywane lampionami. Wasze zadanie to je odnaleźć, potwierdzić ten fakt na karcie startowej i oczywiście dotrzeć z nią na metę. Naszym zadaniem jest Wam to urozmaicić, a jak to robimy, zależy od trasy.

Na trasach długodystansowych wyzwaniem jest odległość, jaką trzeba pokonać i konieczność samodzielnego zaplanowanie drogi, jaką pokonacie dystans między kolejnymi punktami. Na trasiach rowerowych oraz TP25 o zwycięstwie decyduje czas. Na trasach czasowych (TP8h i TP3h) o zwycięstwie decyduje ilość punktów znalezionych w zadanym czasie, więc dochodzi konieczność rozplanowania trasy w oparciu o swoje możliwości. Punkty na tych trasach oznaczane są trójwymiarowymi lampionami, których wygląd jest międzynarodowym standardem. Do potwierdzania punktów służą tradycyjne “dziurkacze” czyli perforatory lub bardziej współcześnie systemy elektroniczne.

Osoby początkujące zapraszamy zwłaszcza na krótką trasę rowerową lub pieszą, albo na niedzielną trasę trzygodzinną. Warto pamiętać, że na tych trasach limity czasowe pozwalają pokonać dystans bez biegania i szybkiej jazdy!

Trasy turystyczne związane są z zupełnie innego typu wyzwaniem. Uczestnik na pokonanie trasy dostaje limit czasu, który może wykorzystać dowolnie i bezkarnie i który pozwala pokonać cały dystans spokojnym marszem. Utrudnieniem jest to, że mapa jest zmieniona – w stopniu zależnym od trudności danej trasy. Może brakować na niej fragmentów, może być pocięta i poobracana, często też składa się z wycinków różnego rodzaju map. Punkty w terenie oznaczone są płaskimi kartkami A4, jak na zdjęciu z dowiązaną kredką, którą przepisuje się na kartę startową umieszczony na lampionie kod. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że w terenie takich lampionów może być więcej, niektóre umieszczone tylko po to, by uczestników zmylić. Umiejętność trafnego wyboru prawidłowego to ważna część sukcesu! Ale to dotyczy głównie kategorii zaawansowanych. 

Nasz rajd to okazja by spróbować się z orientacją w terenie jako ciekawą formą spędzania wolnego czasu. Zapraszamy serdecznie zwłaszcza na trasy turystyczne kategorii TP oraz niedzielne TP3h. W dowolnym momencie pracy naszego Centrum Zawodów można podejść, dowiedzieć się więcej i za opłatą 5 zł za mapę wybrać się na trasę TP. W sobotę będą czekać na Was dwie opcje – trzy zaplanowane na ten dzień etapy podzieliliśmy tak, że można wybrać się na etap pojedyńczy – mający około 4-5 km lub podwójny – dwukrotnie dłuższy. W niedzielę z kolei będzie dodatkowo dostępny zupełnie nowy pojedyńczy etap, więc wybór jest spory.

Z kolei trasy TP25 w sobotę i TP3h w niedzielę to coś dla wielbicieli mocniejszych wrażeń. Trasy są zdecydowanie bardziej wymagające, ale dające dużo satysfakcji. Polecamy uwadze zwłaszcza niedzielny rogaining (bo tak fachowo nazywa się ten rodzaj zawodów)! 

Więcej szczegółowych informacji o tym, jak wygląda start w różnych odmianach zawodów na orientację można znaleźć w internecie. 

Bardzo dobre opisy zawodów można znaleźć na przykład:

Wykorzystane na stronie zdjęcia pochodzą z serwisu Wikipedia.org.