Skip to content

XIII Ogólnopolski Rajd na Orientację
MISTRZOSTWA POLSKI W MARATONACH NA ORIENTACJĘ

Przejście Smoka

29.09 – 1.10 2023 r.
CZARNA BIAŁOSTOCKA

Kulisy mapy część pierwsza

By | Published | No Comments

Zgodnie z obietnicą w okresie poprzedzającym start będę wzorem 2019 roku wyjaśniał pewne kulisy powstawania mapy. 
Na pierwszy ogień zagadnienie granic kultur. Bazą dla ich kreślenia jest Bank Danych o Lasach i mapa drzewostanów, która w wersji dostępnej online pokazana jest na grafice obok. Lasy Państwowe udostępniają do pobrania ich wersję cyfrową, gotową do wykorzystania. W pliku, jaki można otrzymać zaznaczone są wszystkie wydzielenia leśne, każde z podanym wiekiem i gatunkiem dominującym. 
Aby stworzyć znane Wam symbole ISOM czyli czarne kropeczki dane z BDL wczytywane są do OpenOrienteering Mappera i tam scalane wg gatunków i wieku. Założyliśmy arbitralnie, że warto wyróżnić lasy młodsze i starsze niż 20 lat. Po takim połączeniu obszarów podobnych lasów zostały one zamienione na kropkowane obrysy. Niestety efektem ubocznym takiego procesu jest występowanie każdej granicy kultur podwójnie, ale stopniowo w miarę weryfikacji mapy nadliczbowe linie są usuwane. Ale warto w terenie pamiętać, że takie granice nie zawsze muszą faktycznie być wyraźne! Nie ma tam też granic obszarów wyciętych w ramach wydzielenia, których wokół Marculi jest całkiem dużo.

Przy okazji dodatkowe ogloszenie. Jak co bardziej spostrzegawczy uczestnicy zauważyli, na trasach długodystansowych w sobotę meta nie jest w Bazie. Aby umożliwić Wam komfortowe spędzenie czasu przy ognisku będzie możliwość przekazania przed startem na ręce organizatorów depozytu, który zostanie dla Was dostarczony na metę. Będzie więc możliwość się przebrać i na spokojnie cieszyć wypoczynkiem przy kiełbasce. Jeśli ktoś będzie chciał wrócić do Bazy wcześniej – też zapewnimy taką możliwość, najlepiej prosimy o kontakt wcześniej aby można było przygotować w razie potrzeby transport.