04.10 – 05.10 2025 r.Puszcza Bolimowska
Mapy na Przejście Smoka przygotowywane są specjalnie na potrzeby tych zawodów, tak, aby dać Wam możliwość nacieszenia się w jak największym stopniu rywalizacją oraz pięknem terenu i zminimalizować czynnik walki z nieaktualnością mapy. Przy tak dużym terenie nie jest wykonalne osiągnięcie dokładności prawdziwej mapy do BnO, która zazwyczaj obejmuje obszar nie większy niż kilka kilometrów kwadratowych, konieczne są więc kompromisy. Decyzje podejmuję w oparciu o własne doświadczenie oraz praktykę - wiedząc, na co sam zwróciłbym największą uwagę w terenie, ale chciałbym poznać też Wasze zdanie na ten temat. Bardzo proszę o szczere odpowiedzi, dzięki temu na kolejnej edycji otrzymacie mapę bardziej odpowiadającą Waszym potrzebom.Liczymy też bardzo na komentarze i sugestie, które możecie podać na końcu ankiety w polu otwartym!
Zarówno na edycji 2019 jak i 2021 mapa została przygotowana wg specyfikacji ISOM-2017-2, czyli dedykowanej do leśnych biegów na orientację. Zasady ISOM określają największą skalę mapy na 1:15000 i taka właśnie została wykorzystana na zawodach. Minusem trzymania się tych wytycznych jest rozmiar arkusza mapy, który dostajecie na starcie - A2 w 2019 r. i A1 (4 x A3) w 2021 r. co może być niepraktyczne w terenie. Mapę można wydrukować w mniejszej skali - na przykład 1:25000, ale spowoduje to pojawienie się zupełnie nowych problemów. Przeskalowanie może być zrobione na dwa sposoby - przez zwykłe zmniejszenie (czyli wszystkie symbole na mapie zrobią się o 40% mniejsze), albo przez zmniejszenie skali z zachowaniem rozmiaru symboli na mapie (ale jeśli były one blisko siebie, będą się zasłaniać). Poniżej wycinki z mapy o tej samej powierzchni (10x10 cm) przygotowane na każdy z powyższych sposobów. Którą z poniższych map najchętniej zobaczylibyście na XII Przejściu Smoka w 2022 r.?
Na mapie zaznaczona była przebieżność roślinności, która została wyznaczona na podstawie danych pomiarowych LIDAR. Ponieważ pomiary były wykonywane w 2014 roku, do tego wczesną wiosną, w wielu miejscach (zwłaszcza tam, gdzie od tego czasu prowadzone były prace leśne) nie odpowiadały rzeczywistości. Biorąc pod uwagę obszar obejmowany przez mapę - ponad 100 km kwadratowych - nie ma możliwości, by w ramach przygotowań te informacje zweryfikować i poprawić. Czy chcielibyście aby mimo potencjalnej nieaktuaności takie dane znalazły się na mapie w następnej edycji?
Umieszczone na mapie granice kultur powstały na podstawie danych pochodzących z Banku Danych o Lasach i od Nadleśnictwa, opisujących każdy fragment lasu wiekiem i głównymi gatunkami drzew, co pozwala wskazać, gdzie charakter lasu powinien się (teoretycznie) wyraźnie zmienić. W praktyce bywa z tym różnie, ale podobnie jak w przypadku przebieżności nie jest możliwe sprawdzenie każdej granicy kultur na całym terenie objętym mapą. Czy mimo to powinny zostać uwzględnione na mapie, czy też lepiej całkowicie je pominąć?
Na mapę zarówno w 2019 roku jak i teraz nałożone było cieniowanie LIDAR. Poza kwestiami estetycznymi, ma ono na celu pomoc w odróżnieniu górek i dołków - na mapie nie ma zaznaczonych linii spadu. W wąwozach Bochotnicy miało to bardzo duże znaczenie, natomiast na bardziej płaskim terenie Puszczy Iłżeckiej przydatność była mniejsza. Jak oceniasz przydatność tego elementu mapy i czy powinien on pojawić się też w 2022 roku?
Jak oceniasz punkty kontrolne na Przejściu Smoka?
Skala oceny 1-5, im wyższa tym lepsza
W tym roku po raz pierwszy przygotowaliśmy klasyczną trasę rowerową. Aby dłuższy dystans ułożyć na relatywnie niewielkim terenie, trasa została przeprowadzona przed dużą liczbę punktów kontrolnych. Ostatecznie nikt nie zdobył kompletu w zadanym limicie czasu, więc w kolejnej edycji będziemy dostosowywać koncepcję. Jakie zmiany zobaczylibyście na mapie najchętniej?
Tegoroczne Przejście Smoka było organizowane pod nowym kierownictwem. Jesteśmy ciekawi, jak odpowiada Wam kierunek zmian jakie wprowadziliśmy oraz jak oceniacie przygotowane przez naszych Budowniczych trasy. Prosimy Was o wypełnienie ankiety, która będzie pomocna przy planowaniu następnej edycji. Będziemy wdzięczni zwłaszcza za wszystkie uwagi i sugestie, które możecie wpisać w ostatnim polu.
Jak oceniasz poszczególne etapy w swojej kategorii?